حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم فرآیندی است که با برش زدن سطح چرم و با استفاده از قلم های مختلف حکاکی روی سطح  جلوه ای سه بعدی به سطح چرم میدهد. حکاکی روی چرم در انواع مختلفی از صنایع و هنر استفاده دارد. هنر حکاکی روی چرم در صنعت ساخت کفش، تابلو سازی، انواع قاب، ساخت انواع کیف، انواع روکش برای جعبه، جای ساز و … کاربرد دارد.

همچنین در انجام این کار هنر رنگ آمیزی نیز دخیل می باشد. بعد از طراحی و پیاده سازی طرح بر روی چرم می توان با رنگ آمیزی جلوه خاصی به طرح بخشید و زیبایی آن را دو چندان کرد.

 

موارد مورد نیاز جهت حکاکی روی چرم:

چرم حکاکی

چرم مناسب جهت برجسته سازی و رنگ کردن.

چکش

چکش استاندارد بدون آسیب رسانی به قلم.

قلم حکاکی

انواع قلم جهت برجسته سازی طرح روی چرم.

رنگ و فینیشر

رنگ مناسب جهت رنگ آمیزی چرم و طرح.

تاریخ حکاکی روی چرم

حکاکی روی چرم مرطوب از دوره رومی وجود داشته است. چند نمونه زیبا از چرم رومی در ویندولاندا در نزدیکی دیوار هادریان وجود دارد و همچی کتاب ” Purses in Pieces ” با چند نمونه دوست داشتنی از چرم تراشیده شده قرون وسطایی بسیار زیبا موجود می باشد. پیشینه ابزارهای حکاکی روی چرم احتمالاً به ابزارهای ساخته شده از 

استخوان بر میگردد.

آل استهلمن جوان آرزوی تصویرگری داستانهای محبوب غربی را داشت تا اینکهدر سال 1942 در حالی که مشغول خدمت در ارتش ایالات متحده در گینه نو بود ، کارهای چرمی را تجربه کرد.

چندی نگذشت که آل نیاز به برخی از ابزارها و اهمیت استفاده از چکش یا ضربه زدن را کشف کرد.

تا سال 1952 او از طریق کار در شرکت CraftoolCompany مورد توجه ملی قرار گرفت. Craftool ، یک شرکت ساحلی غربی ، بعدا توسط Tandy Leatheryears خریداری شد.

بسیاری از ابزارهای این شرکت توسط استهلمن ساخته شده است.

چرم حکاکی

تنها نوع چرم مناسب برای حکاکی، چرم دباغی شده گیاهی می باشد. فرآیند دباغی گیاهی به چرم اجازه می دهد آب را جذب کند که قبل از انجام عملیات حکاکی روی چرم برای نرم شدن چرم استفاده می شود و پس از مراحل حکاکی، چرم بتواند شکل و طرح ایجاد شده را حفظ کند. چرم های دیگر فاقد این ویژگی اساسی هستند.

ابزار حکاکی روی چرم

ابزارهای اصلی در حکاکی روی چرم:

چاقوی گردان- برای ایجاد برش که الگو یا تصویر را بر روی چرم مشخص میکند.

استامپ مهر زنی – مجموعه ای از ابزارهای مهر زنی که برای ایجاد اشکال مختلف که برای ایجاد تصویر نهایی استفاده می شود. معمولاً دارای حاشیه ، زمینه و اشکال مختلف آماده می باشد.

ابزار حاشیه و سایه زنی – برای ایجاد سایه و شکل دادن به الگوی پیاده شده بر روی چرم می باشد.